Историја Фламенко

Лоигиналот: History of Flamenco

Што е Фламенко?

Фламенкото е народната уметност и култура на
Шпанија. Ова е особено
покраината Андалузија во Шпанија. Историски гледано, тоа отсекогаш бил музички излез на сиромашните и Угнетувани. Тоа е усното творештво кое индивидуата уметник го ористи како основа за неговите варијации. Фламенко е трипартитно уметност, кои вклучуваат пеење, танцување и гитара истовремено – како и ритмичка интерпункциски (рачно насилни и други методи), кој се смета за форма на уметност. Постојат стотици различни типови на парчиња во рамките фламенко, кои имаат генерички имиња, како што се Seguiriyas, Soleares, Alegrías, malagueñas, Fandangos, Zapateado, Ронда, итн Тие се дефинирани со карактеристичните мелодиски, ритмички, и хармонично структура; секој има карактеристична расположение и многу се регионалните варијанти на основа се слични форми.

Потекло

Тоа му дека иако она што требаше да прерасне во фламенко
origined уште од 16 век. Фламенко песна (или cante, како што е познато)
вклучува синтеза на најмалку четири култури:
Цигани
Маврите, или Арапите
Еврејството
домородните Анадузци
Првите три се фрлаат заедно од страна на Генералниот прогон што следеше по протерувањето на сидришта во 1492 Фламенко на крајот создава соединение cante gitano ндалузија со народна музика. На пеел со гитара придружба е подоцна феномен Иако е снимен патници во Андалузија во 18 век. Andalucian народни песни имале во инатото бил придружуван од различни инструменти, вклучувајќи BANDURRIA, виолина и тамбура, но сега гитара што доминира.

Фламенко прво стана јавна, спроведува уметност во втората половина на XIX век, со доаѓањето на кафулињата пејач. Првиот кафе пејачка отвори во Севилја in1842, и привлече многу малку внимание. Но, до 1860-тите години беа основани слични кафулиња не само во големите градови Andalucia но колку што Мадрид, но и пошироко. Публиката фанови од сите класи и занимања гледал перформанси. Тие може да се очекува да се забавуваат групата која содржи можеби еден или два пејачи, три или четири женски и две машки танчери, во придружба на двајца гитаристи. Во втората половина на XIX век бил еден одлични перформанси возраст фламенко. Кафулињата собраа цигански пејачи (cante Gitano) и пејачите Андалуз (cante Andaluz), која стана многу Учители различни форми на фламенко. Кафулињата се прошири улогата на гитарата, која стана неверојатно популарна. Тие би можеле да вработат редовно прв и втор гитарист, кој мораше да се знаете како да се следи многу различни форми на песни и танц, и да можат да ги следат стилови на различни пејачи. Иако пејачката остана водечка фигура, гитаристот дојде да биде помалку сервилен дел како што минуваше времето. Добри гитаристи беа во голема побарувачката, конкуренцијата е жестока. Во нивните напори да настигнали едни со други, играчи воведени нови техники, а понекогаш дури и прибегнаа кон трикови и срамота акти организирање шоу како што се играње со ракавица од една страна или со гитара одржа над главата. Но кафулиња поттикнува голем број на парична казна гитаристи кулминирајќи во Рамон Монтоја (1880-1949), кој подоцна беше да се биде основач на модерен стил на фламенко соло гитара.
Најголем ден на кафулиња Кантантес ‘се со крајот на векот, а во 1910, кои се во сериозен пад. Во Одборот на 1936 година ќе биде година на театарска презентација на фламенко, „Опера Фламенка“ и „Фламенко Балетот“. Јавниот вкус сврте кон непречено тип глас, како типизирање со Антонио Чакон, кон посветлата Андалузија cantes. На водечките професионални пејачи од тоа време, Чакон, Торе беа некои од најголемите во Историја на фламенко. Имаше вистинска недостаток на вистински уметници во танцот или, и како гитаристи како Хавиер Молина, Рамон Монтоја, Маноло де Хуелва, и Перико дел месечината се сите активни.
Војната во Европа и по граѓанската војна во Шпанија направени 1940 е непријателски Десет години во фламенко, со мала можност за платени перформанси надвор од Америка. Сепак, грижата за вистински фламенко започнаа да се појавуваат во 1950 година, со што со можности за тоа сериозни перформанси. Фестивали Кордоба, Херез и Малага во доцните педесеттите и почетокот на шеесеттите години стимулирани јавен интерес и да ги поттикне на новата генерација на уметници.

Модерен фламенко гитара

Современиот фламенко гитара е прв братучед на модерниот класична гитара. Двете се роднини, и врз основа на handbuilt истиот метод. Фламенко гитара, сепак, има особено карактеристичен звук и играње акција на свој, постигната со користење на различни зрак тело суптилно различни димензии и пропорции. Постојат три основни разлики помеѓу фламенко и класичните инструменти:
1) На класична гитара е најчесто направени од розово дрво, со кедар или смрека. Традиционалните фламенко инструментот е направен целосно од чемпрес, и, генерално, олесни во градежништвото, што му дава целокупната полесни и повеќе ударни звучи. Некои фламенко гитаристи всушност сакаат длабочината на класичниот инструмент за нивните соло игра, додека други користат хибриден инструмент.
2) Фламенко гитарата има пластични  наречен golpeadores. Овие ја штитат лицето на гитара од чешмата на правото на ноктот, и карактеристики на фламенко музиката.
3) фламенко гитари уште често имаат притисни-штипки (како виолина) да се прилагоди. За класична гитара, тие се заменети со насочена машина главата.

Како модерна класична гитара, фламенко гитара Инструмент релативно нов изум. Достапни докази укажуваат дека Антонио де Торес треба биде одговорен за развој и стабилизација на фламенко-гитарата во 1850 година, во исто време и на ист начин како што е дефинирано во класична гитара. Проучувањето на почетокот на фламенко гитара, која Торес 1867 година, открива основните карактеристики на типот. Шест жици се прилагодени за дрвени штипки, а телото е малку помал од износот класичен тип. Две Најважните карактеристики на типичниот фламенко гитара, пак, употребата на Шпански чемпрес за грбот и од страните, и екстремни леснотија на изградба. На употребата на многу тенки, лесни чемпрес страници и задни помага да се даде на своите фламенко гитара карактеристичен звук. Целата внатрешна структура е поедноставно од онвенционалниот модел. Гитара акција фламенко е пониска од онаа на класиката, со Стрингови поблиску до прагот за брзо прстите, а самата врата е обично малку потесен. На крајот на краиштата, кој ги пренесува карактеристични допир за да го заштити против тапани и шлаканица прсти гитарист, што претставува суштински дел од техниката фламенко.
Се претпоставува дека многу од карактеристиките на фламенко гитара на почетокот произлезе од потребата за ниска цена. Постои елемент на вистина во ова аргумент: фламенко гитаристи не сте, традиционално, се богати мажи. Во минатиот век и една четвртина, основните фламенко гитара претрпе неколку измени, иако малку се зголеми во големина. Судењето имаат излезе со јаворов наместо чемпрес тела. Најновите вовед има хибрид „Концертот за фламенко“ гитара, која е комбинација на фламенко тастатура и допрете плоча со класичната розово дрво и машина за пребарување.

Фламенко: Форма / семејство / стил

1) Циган (Cante Gitano) Soleares семејство
Soleares
Ла Кана
Alegrías
Bulerías
Seguiriya семејство
Seguiriyas
Serranas
Tientos семејство
Tientos
Zambras
Танга
Tanguillos

2) Андалузија
(Cante Andaluz)
Fandangos семејства
Fandangos Grandes
Fandangos де Хуелва
Гренадини (Granaínas)

Медиумите Granaínas malagueñas
Verdiales
Безпроблемен
Rondeña
Таранто
Tarantos

3) Фолк-влијание
Farruca
Garrotín
Petener
Sevillanas
Villancico
Ел Вито

4) Латинска Америка под влијание
Guajiras
Colombianas
Румба

Референци

Еванс, Том и Марија Еванс : Музика, Историја,
изградба, и играчи

Ренесанса Рок “

Магнусен, Павле, „Rincon Фламенко“, класична гитара, 1997 година:
30-33.

Магнусен, Павле, „Rincon Фламенко бр.5: основна форма“, класична гитара
1997: 47-49.

„Појавата и развојот на Фламенко“ ВО

Фондацијата гитара на Америка: http://www.guitarfoundation.org/