Отворање на нови прозорци на пребарувачот

Оригиналот: Opening New Browser Windows

Во една минута, јас ќе ви покажам како да се направи линкови отвори нови прозорци на прелистувачот, ако тоа е она што навистина го сакате. Но, пред сè, ќе се обидат да се зборува надвор од неа.

Кога ќе се поврзат некаде, само одиме таму!

СОВЕТ: Не одиме на нерви на вашите корисници со форсирање екстра прозорци за да се отвори, или оставајќи ги во вашиот frameset дури и откако тие го следат линкот далеку од вашиот сајт.

Тоа е се поголем, досадни тренд на интернет овие денови за линкови до други сајтови, не за да ве однесе таму безусловно (како веб-врски секогаш имаат во минатото), туку да се стави на нов сајт во една рамка, или pop-up дополнителен прозорец на пребарувачот . Јас дури и се гледа сајтови кои се појавуваат дополнителен прозорец на прелистувачот кој е поврзан на-на-сајт во рамка … комплет со реклама во друга рамка која останува таму каде и да сурфа. Сите овие техники имаат дрското образложение дека корисникот може или нема да одлучи по сопствена каде сака да сурфаш, без разлика дали тој сака да се врати на оригиналниот сајт, и дали тој сака да се повлече до дополнителни прозорци веб прелистувач да сурфаат две места одеднаш. „Нов прозорец на прелистувачот“ постои команда во поголемиот дел од софтверот веб прелистувачот; нека корисниците да го направите ова, ако тие сакаат. Вие не треба да го присили на нив. Ако корисникот е ниско на меморија, дополнителни прозорец може да предизвика паѓање на системот. Како за рамки, тие се дури и полошо; тие заземаат големи парчиња на екранот, тие го чуваат на корисникот од гледање на URL на страницата тој surfed да, и ако дестинација сајт има рамки исто така, на располагање на екранот собира некои повеќе.

Друга работа е да се напомене: А додека пак назад Се обидов сурфање на интернет на интернет-киоск на аеродром, формиран од страна Get2Net, и сфатив дека кога се обидов на линк на еден сајт кој се обидува да отвори нови прозорци на прелистувачот (било со едноставни насочени линк или JavaScript), тие врски едноставно отиде никаде. Нешто блесна на екранот премногу кратко за да се види, а потоа на екранот се врати на страницата што веќе беше вклучен. Очигледно на киоск софтвер има некои автоматска функција да ги затворат сите прозорци екстра дека пребарувачот ќе се обиде да ја отвори, или на друго место да ги испратите во позадина зад главниот прозорец (каде не е обезбедена корисникот функција да ги вратам повторно напред). Така, сајтови, кои отвораат нови прозорци на пребарувачот се недостапни за оние киосци, дури и ако нивните врски се до совршено нормално сајтови кои ќе работи добро, ако тие не се обиде да наведете екстра прозорец.

Значи, кога ќе сакаат да водат некаде, само линк таму … не се обиде да трик на корисникот во задржување на дел од вашиот сајт околу. Направете вашиот сајт е доволно добар, така што корисникот сака да се врати, па дури и ако не му штетат во тоа.

Update: Mozilla прелистувач сега поддржува опција за конфигурација за да се оневозможи нов прозорец отворање, заедно со опцијата која е таму за неколку месеци за да се оневозможи pop-up прозорци.Овие карактеристики се, сами по себе, е добра причина да се префрлат на користење на Mozilla. За жал, оваа функција не-нов прозорец во моментов е „скриен“ предност, тешко да се најде и да се промени, бидејќи тоа што го важен дел во корисничкиот интерфејс е премногу збунувачки за луѓе кои сметаа дека оваа функција не запре сите нови прозорци – – постојат голем број на начини на создавање на нив, вклучително и преку JavaScript, и на претпочитање поставување работи само за едноставно „цел“ методот на атрибут. (Опера исто така, има прилагодувања за конфигурација овозможува на онеспособување на нови прозорци, па тоа е уште еден пребарувач, кој е, а не продажби-пријателски лесен!)

Како да го направи, и покрај тоа

Како и повеќето „досадни Веб трикови“ (како што се слики и авто-освежување страници), постојат неколку случаи каде што има разумна употреба за отворање на дополнителни прозорци на прелистувачот, како на пример во препуштајќи му се на корисниците да донесе до референтни информации да им помогне во пополнување онлајн форма (без интернет пребарувач оставајќи формата и евентуално губење на податоци за контакт делумно влезе). За оние прилики, тука е како да се направи линк нов прозорец. Прво, едноставна насочени врската што ќе се отвори нов прозорец на прелистувачот (обично со големина исто како и сегашен):

<A HREF="link.html" TARGET="_blank">

Имајте на ум дека на соодветно цел е _blank во сите мали букви. Постојат многу грешат впечатоци меѓу Веб автори на што точно цел е, помагал и поддржувал од фактот дека на популарни пребарувачи се всушност се отвори нов прозорец кога ќе им се даде непризнаени целна име, но соодветна цел според формалните HTML спецификации е _blank (со црта како нејзин прв карактер).

Забелешка: Ако го користите цел атрибути за отворање на нови прозорци, бидете сигурни дека нема да ги користат во линкови кои нормално отворен екстра прозорци веќе, како mailto:линкови, линкови до мултимедијални содржини, како звучни датотеки кои често лансира надворешни гледачи, како и линкови до податоци датотеки со кои обично се симне и спаси, а не гледа директно во прелистувачот. Кога ќе додадете _blank цел на овие видови на врски, тоа ќе го направи некои прелистувачи започне екстра, бескорисни, прозорецот на прелистувачот во прилог на нормална нов прозорец апликација предизвикани од самата врска. Овој дополнителен прозорец на прелистувачот, најверојатно ќе содржат сопствена конфигурира почетната страница на корисникот, и тој / таа ќе биде прилично збунети за тоа зошто ова дојде. (Бидете особено во состојба на готовност ако додадете цел на <BASE> таг да се користи на сите линкови во една страница, вие ќе треба да го замени со TARGET="_self" што предизвикува линк наведете истиот прозорец тоа е веќе, нормално, освен ако не се промени стандардно преку BASE таг.)

Покомплексна нов прозорец линк, користејќи JavaScript за да отворите прозорец на наведената големина и благодатно деградирање на нормален насочени линкот за корисниците кои не се на JavaScript, е:

<A HREF="link.html" onClick="popup = window.open
('link.html', 'PopupPage', 'height=450,width=500,scrollbars=yes,resizable=yes');
return false" target="_blank">

Имајте на ум дека овие JavaScript прозорци, кои им недостасуваат некои од вообичаените контроли на прозорци на прелистувачот, често се смета дури и повеќе досадни од страна на корисниците, иако тие можат да бидат прифатливи за мали референтната листа, се појави за да помогне во пополнување на формулари. Ако корисникот не е веројатно да се направи било значителен износ на „сурфање“ во овој нов прозорец, тогаш отсуството на копчето „Назад“, URL и статусот полиња, и други такви контроли ќе биде од голема мака.

Слободен веб простор може да биде во вредност од она што сте платиле за него!

 

Совет: Внимавајте за оние слободни веб хостинг услуги, кои може да се одело на нерви на корисниците на вашиот сајт од никнуваат реклама прозорци. За секој сериозен веб сајт, тоа е веројатно вреди да плаќаат домаќин сајт, така што можете да избегнете такви пречки.

Сајтови како geocities и Статив навистина биле популарни за долго време за хостинг личен веб-сајтови (но geocities е сега веќе непостоечката), па дури и некои организација и компанија сајтови. (Овие денови, сепак, социјално вмрежување сајтови како што се Фејсбук, и блогирањето сајтови, сега трендовски нешто, наместо.) Мапа творци како оние домаќините, бидејќи тие може да се стави на веб-сајтови таму за слободни. Но ќе ја плати цената, дури и ако не и од финансиски аспект. Некои од овие бесплатни сајтови домаќин почнаа да pop-up реклама прозорци банер секој пат кога корисникот ќе влезе на местото. Многу корисници сметаат овие работи многу досадни. Тие исто така може понекогаш да предизвика интернет прелистувачи за да се сруши, ако корисникот е трпението на меморијата или веќе има систем кој е инаку нестабилна. Поради овие проблеми, некои корисници се избегне одење до сајтови со geocities.com или tripod.com адреси заедно.

Корисникот може да се избегнат овие pop-up прозорци со оневозможување да вклучите, но тоа често предизвикува лошо дизајнирана веб-сајтови да биде не-пловен ако творец користи скрипта навигациски контроли без алтернативен метод за добивање на околу. Толку многу корисници да вклучите JavaScript за да ја задржите, но проклетството на секој сајт што се појавува глупо рекламирање прозорец. Ова не се стави на корисникот во најдобра рамка на умот да го цениме вашиот сајт. (Сепак, Mozilla прелистувач сега дава можност за конфигурација за да се елиминира скокачки прозорци на влез страница или излез, без запирање други JavaScript. Од друга страна, до денес се уште не нуди конфигурација да се игнорира цел атрибути отварање линкови во нови прозорци, за жал.)

А заеднички прашање на веб-пишувањето newsgroups е како веб автор може да смогвам сајт за да се потисне овие pop-ups, и други работи кои се вметнуваат со бесплатни услуги. Иако постојат некои трикови кои понекогаш ќе работи, тоа не е добра идеја. Ако сте со користење на бесплатен сервис за да го хостираат вашиот сајт, ви се согласите со нивните Terms of Service, кои вклучуваат прикажување реклами она што им одговара да го нанесете на вашите корисници. Користење на измама да ги потисне е во сила мамење со Вашиот обезбедувач од своите рекламирање (што е цената на бесплатна услуга), и така е нечесен. Исто така може да се раскинат вашиот Слободен веб простор ако измама е забележано.

Оттука, тоа е подобра идеја да се најде алтернатива место да се стави на вашиот сајт, која не користи досадни скокачки прозорци во на прво место. Можеби вашиот интернет провајдер ви овозможува да имаат бесплатен веб простор за лични дома страници. Или тоа може да биде достоен за тоа да потрошите неколку долари добивање на веб простор на друго место.

Патем, тоа не е мамење никого ако корисникот потиснува на pop-up прозорци преку конфигурации за пребарување, ако е можно. Корисникот на пребарувачот нема договор со geocities или статив, но инвеститорот на сајтот го прави тоа. Па така корисниците не е кршење ништо, ако тој поставува својот интернет пребарувач да се игнорира JavaScript код, кој се појавува дополнителен прозорци (но инвеститорот сајт би можело да биде во спротивност, во зависност од специфичноста на договорот да биде домаќин на сајт, ако тој всушност обезбедува механизам за да се оневозможи тоа да го прават).

Линкови